Bilinçli ilaç kullanımı nasıl olmalıdır?

Dr. Muhammet Benzer
Dr. Muhammet Benzer 31 Ağustos 2014 - Bu Makeleyi 10364 kişi okudu.

Sevgili hemşerilerim,

Nasılsınız? İyimisiniz? Hani hep birbirimize deriz ya inşallah iyisinizdir…

Bu defa sizlere, bizim son zamanlarda önem verdiğimiz ve iki nedenle özelikle gittikçe önemi artmakta olan, bilinçli ilaç kullanımından bahsedeceğim.

Neden gittikce artmakta? Çünkü ilaç fiyatları ucuzladı kafamıza göre kendimiz satın almaya başladık,kendi tavsiyemizle googledan bakıp alıyoruz. Birde yine gittikce artan, bulması ve ulaşması Internet ortamında kolaylaşan bitkisel ilaç (maalesef ilaç deniyor) tedavilerinin gerçek tedaviyi etkileşimle bozmakta ,sağlığımızı tehdit etmektedir.

Bilinçsiz ilaç tüketiminin giderek arttığı ülkemizde hem halk sağlığı açısından,oluşturduğu risk , hem de milli servetimiz açısından verdiği zarar, bu konuya dikkati çekmeyi önemli hale getirmiştir. Çünkü bilinçsiz ilaç kullanımı sağlığımızı olumsuz yönde etkililer, bazı durumlarda telafisi mümkün olamayan sağlık problemlerine yol açar ve ciddi sorunlar doğurabilir.

İlaç, zamanında ve uygun dozuda kullanıldığında etkili olan kaynağı ister kimyasal ister bitkisel olsun, ,fazla kullanılması istenmeyen yan etkilere, az kullanılması ise etkisiz tedaviye neden olur. Asında biz hekimlerin reçete ettiği ilaçların da büyük bir kısmı bitkisel kaynaklıdır ki biz bunların az alınınca nasıl, çok alınınca ne gibi etkilerinin olduğunu ,zararlarını araştırmalarla biliyoruz.

Bilinçli ilaç kullanımı aslında bir eğitim sorunudur ve kötü eğitimin neticesidir.Yediğimiz içtiğimizi nasıl bir ustaya sorup öğreniyorsak, tedavi için aldığımızı da bir hekime hiç olmazsa eczacıya danışmalıyız.

Sık tüketilen ve çoğu kez uzman görüşü almadan, eş-dost tavsiyesi ile başlanılan bir çok ilaç ki özellikle ağrı kesici ,antibiotik antidepresan v.s gibi ilaçların, bilinçsiz tüketiminin zararları genel halk sağlığında farkında olamadığımız bir cok hastalığın önde gelen sebebidir.

Vucuda alınan her türlü madde gibi ilaç kullanımıda, en başta böbrek ve karaciğer üzerinde tesir gösterir. Böbrek yetmezliği ile başlayıp diyalız ve böbrek nakline giden bir çok böbrek hastalığı, hepatit yağlanma ile başlayıp karaciğer koması ,karciğer yetmeziği ve organ nakillerine varan karaciğer hastalıkları ,kemik iliği bozulması ile kansızlık ve lösemi dediğimiz daha yüzlerce hastalık gereksiz ve bilimçsiz aldığımız ilaçlardan kaynaklanmaktadır,ülser ve mide kanamasının en sık sebebi ağrı kesici dediğimiz coğu romatizma ilacı ile gelişmektedir.

Sizlere okuması ve anlaması kolay bazı maddeler sıralamak istiyorum;

- İlaç rastgele kullanılamaz çünkü ister bitkisel ister kimyasal her ilacn yan etkisi vardır.Kahve bile uykusuzlık çarpıntı v.s. yapar..

- Uygun dozda ,uygun zamanda ve sürede kullanılırsa etkilidirler.

- Coğu üşütme ve giripte antibiotik hiçbir işe yaramaz. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada kullanılan antibiyotiklerin yarısından fazlası gereksiz alınıyor. Miyonlarca-milyarlarca kutu yani..

- Ağrımız yok ise ağrı kesici almamalıyız ,ilacın kutusunu bitirmek gerekmez ama antibiotik için bu farklı maalesef iyileşmiş bile olsak eğer antibiotik başlanmıssa kutuyu bitirmek gerekir aksi halde tedavi olmadığı gibi daha sonra o antibiotik vucudumuzda etkisiz olur

- Konu komşu tavsiyesi ile ilaç kesinlikle kullanılmaz ,başkasının artığı ilaç olamaz

- Bazı gıdalar ilaçları etkiler mesela greyfurt ve alkol kullanımı en sık olanlarıdır.

- İlaçların etkileri kişiden kişiye değişir aynı ilacın birine fayda başkasına zarar verdiği alerjik bünyelerde farklı etkisi sık görülür.

- Berberinde başka ilaç kullanımını doktora söylenmek gerekir , çünkü tek başına zararı olmayan ilaç başka ilaç ile zararlı olur. En basiti baş dönmesi yapar araba kullanıyorsanız bir süre ara vermelisiniz.

- İlaçların son kullanma tarihleri önemlidir,bu artık çok görümüyor fakat göz kulak damlaları açıldıktan sonra son kullanma tarihi geçmemiş bile olsa 15 gündan sonra kullanılmaz , artanının atılmaları gerekir.


Hastalıksız sağlıklı günler dilerim. Veya bilinçli ilaç kullanımı ile şifa bulan mutlu huzurlu günler sizlerin olsun.

Selam ve saygıyla.
 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!