Damar Sertliği ve Kandaki Yağların Önemi

Dr. Muhammet Benzer
Dr. Muhammet Benzer 05 Ocak 2015 - Bu Makeleyi 2238 kişi okudu.

Vücudumuzun her yerinde olduğu gibi organlarımız da, kan damarları ile ağ yapısında oluşmaktadır. Damar yapısı bozulması ki buna damar yaşlanması da diyebiliriz, vucudumuzda her yeri etkileyeceği gibi özellikle hayati olan kalp beyin böbrek gibi organlardaki etkilenme hayat kalitemizi ve yaşam kalitemizi ciddi bozabilmektedir.

Damar yapısı birçok hastalık ve faktörle bozulmaktadır. Damar yapısını sıklıkla; şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, hipertansiyon, sigara, tiroid bozukluğu, iltihabi durumlar gibi çok sayıda etkenin yanında bilmediğimiz etkenler ve iyi bildiğimiz kan yağları yüksekliği bozmaktadır.

Damar sertliği, kalp krizi, beyin felci, böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği gibi en korkulan hastalıkların en bilinen nedeni iken, buna yol açan en bilinen etkende kan yağlarının yüksekliğidir.Bir çok hastalık kontrol altında bile olsa damar yapısını bozmaktadır.Örneğin şeker, tansiyon ne kadar iyi olsa bile az çok bozukluk yapmaktadır.Bazı şeyleri önlemek elimizde değildir,fakat kazığı sağlama bağlayıp geri kalana tevekkül etmek gibi elimizde olanlara dikkat etmek,mesul olacağımız bilinen ilime gayretle uymak da tevekkül gibi sayılır.

Kan yağları yüksekliği damar serliği ile organ yetmezliklerine neden olmakta o halde bunları normal seviyede tutmakla mesuluz. Kan yağları yüksekliği şeker hastalığı gibi sinsi seyreder zamanla bozukluk yapar,o kadar çok şekeri yüksek olupda, bana bir şey olmuyor diyen insan var ki, bunlarda damar yaşlanması zamanla oluyor, felç ve kalp krizi geçirince, bu da yıllar sonra görülüyor,gerçekler ile karşılaşıyorlar.Şekerinde kolesterolunde ani yükseklikleri bir şikayet yapmıyor ama zamanla yaptığı sinsi damar sertliği hastalıkları getiriyor.İnsan hafızası unutmaya o kadar yatkın ki hastalıkların varlığı ile bize yapabileceği zararı kavramamıza yıllar müsaade etmiyor.

Kolesterolu düşürmek, damar sertliğini önleyen ve elimizden gelen sigarayı brakmak gibi bir etken. Kolesterolü düşüren ilaçlar, tabi yolların yanında kullanmaya mecbur kaldığımız kullandıkca fayda veren devamlı alınması gereken arada brakılmaması gereken ilaçlardır.

Bir sonraki yazıda Kolesterol yüksekliği ile mücadele yanında tedavisinden bahsetmek Kolesterol ilaçlarının önemi ile buluşmak üzere sağlıcakla kalın..

Tevekkül etmeden önce yapmamız gerekenleri yapmalıyız ki sağlığımızın hesabını verirken zorlanmayalım.
 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!