Sen, Okudun Elmaliyi!

Mehmet Günaydın
Mehmet Günaydın 26 Ekim 2015 - Bu Makeleyi 1443 kişi okudu.

Yöremizin tarihi dokusu ve bu süreçte oluşan kültürümüze yüzyılların birikimi olarak bakılabilir. Özellikle üç asırlık bir geçmişe ve geleneğe sahip olan medreselerdeki eğitim-öğretimin bu kültüre önemli katkısı olduğuna inanıyorum. Oflu hocalar diye şöhret bulan medrese âlimlerimizin toplumu yukarılara taşıdığı, değişim ve dönüşüme öncülük ettiğini biliyoruz. Buradan hareketle bize kadar ulaşan âlim-hocaları tanıtma ve fikirlerine yer vermek önceliklerimizden olacaktır.

Kültürün en önemli unsurlarından biri de folklordur. Bizim kültürümüz daha ziyade sözlü geleneğe dayandığı için eskilerimizin bu zengin mirası genel anlamda yazıya geçirilmediği için adeta ölüme terk edilmiştir. Dolayısıyla araştırarak bunları gün yüzüne çıkarmak onları ölümden kurtarmak anlamına gelecektir. Zira folklorda dinimizi, örfümüzü, âdetimizi bir diğer ifadeyle kendimizi buluruz. O halde kendimizin ölmesine hepimizin engel olma gibi bir görevimiz olmalıdır. Bu bağlamda seyirlerde yapılan atışmalar, değişik konularla ilgili yazılan destan ve türkülerimizden derlediklerimizi paylaşmayı düşünüyorum.

Ayrıca yöremizde halk filozofları olarak nitelendirebileceğimiz nüktedan kişilerin sözlerine de yer vermek istiyoruz. Bir yandan gülerken diğer taraftan da düşünmemizi sağlayan insanımızın nüktelerinin ayrıcalıklı bir konumda olduğu rahatlıkla söylenebilir. Şunu da önemle belirtmemiz gerekir ki Dernekpazarı-Çaykara-Hayrat ilçelerimiz daha önce Of ilçesine bağlı olduğu için araştırmalarımızı bu kapsam içerisinde değerlendirmek gerekir. Bir nükte ile son verelim.

Sen, Okudun Elmaliyi!

İlçemizin haftası Cumartesi günüdür. 1980’li yıllara kadar köylerde yaşayan din âlimi ve hocalar Cumartesi günü ilçeye gelirdi. Öğle namazı kılınıp, caminin dışına çıkıldığı zaman din âlimi-hocalar ve cemaatten bir kısmı ayaküstü dini meseleleri konuşur ve tartışırlardı. Ayrıca sorulan sorulara cevap verilirdi. Bu ayaküstü dini sohbetlere katılanlardan biri de özellikle fıkıh alanında ünlenen Akköse’li din âlimi Abdurrahman Şenmemiş’tir. Tartışılan bir konu hakkında açıklama yaptıktan sonra, söyledikleri bir meslektaşının hoşuna gitmemiş olacak ki şöyle der:

- Hocam, bu meseleyi Elmalı’da[1] okudum. Sizin dediğiniz gibi değil, farklı izah ediyor.

Bunun üzerine Abdurrahman Şenmemiş şu cevabı verir:

- Sen okudun Elmaliyi. Armutli var, erukli var, kirazli var. Onları okudun mi?

Dr. Mustafa Güveli Bey'e de teşekkür etmeyi unutmamam gerekir.

[1] Elmamılı Muhammed Hamdi Yazır’ın Hak Dini Kur’an Dili adlı tefsirini kastediyor.

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!