Yeni Senaryo

Muzaffer Kişmiroğlu
Muzaffer Kişmiroğlu 22 Şubat 2014 - Bu Makeleyi 1318 kişi okudu.

Bizler toplum olarak ne zaman sağduyulu davranabilme tecrübesine ulaşacağız? Bizlere uzun süre bir çok senaryolar sundular.Bizler de hep bu senaryoların figüranlığını yaptık ve maalesef yapmaya da devam ediyoruz.Yakın tarihi hatırlayalım. Bizleri sağcı-solcu diye ayırıp yirmi yıl birbirimize kırdırmadılar mı?Bununla yetinmeyip 1980 ihtilalinden sonra kürt-Türk diye 30 yıl birbirimizle mücadeleye sevketmediler mi?

Bu da biter bitmez şimdi başka senaryoların peşinde gezmiyorlar mı? Bunu anlamak için kripto yerlerden bilgi almış olmaya gerek yoktur. Sonuçlardan bir fikre varmak gerekiyor. Akli selim düşünen insan için bundan başka bir sonuca varmak mümkün mü? Bu millete uygulanan bu senaryolardan uygulayıcılar ne kazandılar? 1980 öncesi sağcı ve solculardan bu mücadelenin içinde bulunanların kazanımları ne oldu? 1980 sonrası kürt-Türk mücadelesinin sonucunda kim ne kazandı? Bu senaryolardan kazanımlar oluşmadı mı? Elbette oluştu: Silah fabrikaları cirolarını arttırdı.

Türkiyenin kalkınma ve büyümeye, güçlenmeye yönelik eforu düşürülerek Türkiyenin güçlenmesinden endişelenen diğer güçlerin menfaatlerine hizmet edilmiş oldu. Bir de uygulanan senaryoya başka bir açıdan baktığınızda şu tabloyu da göz ardı edemiyorsunuz: Dünyadaki bütün kaoslar maalesef islam ülkeleri üzerindedir. Ya doğrudan islam ülkeleri içinde uygulanmakta , ya da oluşan kaosların faturası bir islam ülkesine kesilmektedir. Ne kadar üzücüdür ki , son atmış yıldır oynanan bu senaryoya rağmen ülkemiz insanlarının bir kısmı siyasi düşüncesi uğruna bu tuzağı görmezden geliyor.

Bütün bu tespitleri yaparken , her zaman iktidar partisine destek mi vereceğiz? Elbette hayır. Hepimizin bir siyasi anlayışı olacak. Anlayışımıza uygun davranan siyaseti elbette destekleyeceğiz. Diğerlerini (bize göre) tabii ki eleştireceğiz. Gerekiyorsa mitingler yürüyüşler ve hukuk kluralları içinde tepkiler göstereceğiz. Tepki gösterenlerin meşru tepkilerine anlayış göstereceğiz. Ne yazık ki, bizim siyasilerimizin de bir kısmı bilerek veya bilmeyerek (!) bu senaryonun parçası olabiliyor. Bir siyasai parti iktidara gelince yaptığı yanlış uygulamanın tersini , diğer iktidar adeta intikam hırsıyla değiştirerek uygulamaya sokmakla toplumun gerilmesine sebebiyet vermektedir. Bunun zararını da ne yazık ki , toplumun tamamı ödemektedir.

Anlaşılan odur ki, bizim mevcut eğitim sistemimiz ve eğitim politikamız nesli büyük düşüncelere sevk etmekten uzaktır. Tarih, onu okuyanlarca , kendisinden ders alınmak için okunmazsa sadece hamasi duyguları tatmin ve geçmişi ile öğünmenin ötesine geçemez. Okumayı bir kenara bıraktık , yaşanan tarihten dahi ders alamıyorsak , senaryoları yazanların figüranlığını yapmanın ötesine geçemeyiz.

Yöremizin bir vatandaşı olarak özetlemeye çalıştuığım bu düşüncelerimi okuduğunuz için teşekkür eder, saygılar sunarım.
 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!